Počítače před Vánocemi začaly zlevňovat
Pridal Gox_php dňa November 19 2009 11:06:36
Do českých obchodů s elektronikou dorazily vánoční slevy. Na nákupu počítačových sestav i jejich komponent je možné díky akčním nabídkám nyní výrazně ušetřit. Většina produktů zlevnila za minulý týden o více než dvě procenta, najdou se samozřejmě ale i výjimky.
Podrobné novinky
V posledních týdnech jsme se moc nemohli těšit z vývoje cen na trhu počítačů. Každý týden se lehce zvyšovaly nebo stagnovaly. Tento týden se ale všechno změnilo. Jedna vánoční akce v cenících předbíhá druhou, a proto je dobré se při nákupu rozhlédnout po té nejlepší ceně. Ke slevám se navíc přidaly často i zajímavé doplňky. U některých modelů notebooků můžeme mít navíc třeba brašnu, u grafických karet počítačovou hru nebo další příslušenství zdarma. I přes všechny slevy se ale objevila i zdražení, nejvíce opět na trhu operačních pamětí.
Grafické karty i s horší dostupností zlevňují

Na trhu grafických karet se už dlouhodobě potýkáme s malou dostupností modelů u obou výrobců. U společnosti AMD/ATI za to může špatná kvalita výrobního 40 nanometrového procesu a ukončení výroby starších jader ze série HD4xxx. U firmy nVidia je problém v nečekaně velkém zpoždění nové série grafických karet s jádrem Fermi a malé zásobě starších čipů. Oboje má za výsledek špatnou dostupnost a ještě horší cenové podmínky. Pokud si zákazník chce aktuálně kartu koupit, musí za ni aktuálně zaplatit více, než by bylo běžné za normálního stavu na trhu.

Ani horší dostupnost ale nepřekáží tomu, aby se většina cen v tomto týdnu snížila. Díky slevám se nám oproti minulému týdnu nejvíce vyplatí nákup herní grafiky Sapphire ATI Radeon HD4890 Vapor-X nebo méně výkonné Gigabyte nVidia GT 220. Obě zlevnily o více než šest procent. Většina ostatních karet pak zlevnila o průměrná tři procenta. Ze sledovaných modelů hodně podražila Asus nVidia GTX 275 u níž nevíme, zda bude ještě někdy ke koupi.
Operační paměti DDR3 opět podražily, DDR2 zlevnily

Pokud by se celý měsíc v cenících u ostatních komponent nic neměnilo, můžeme si být předem jisti, že se tak rozhodně nestane u operačních pamětí. Jejich ceny se opět měnily i v řádech stokorun. Podražila většina DDR3 modulů, které jsou stále hůře dostupné. Naopak dobře dostupné DDR2 modely ve většině případů zlevnily. Musíme si ale přiznat, že takové zlevnění je spíše z důvodů předvánočních slev než čehokoli jiného.
Procesory také zlevnily

Na trhu procesorů jsme zaznamenali zlevnění v průměru okolo dvou až tří procent. Překvapivě největšího snížení jsme se dočkali u nejnovějšího procesoru společnosti Intel. Core i5-750 zlevnil o skoro šest procent a průměrně ho můžeme pořídit za cenu lehce přes 4 300 korun. Nečekaně velkého podražení se dočkal AMD Phenom II X3 720BE. Zdražení lehce přes osm procent znamená více než 300 korun navíc oproti minulému týdnu a průměrnou cenu okolo tří tisíc korun.

U ostatních počítačů a komponent se ceny snižovaly v průměru o dvě procenta, ale i to je před nákupem dárků pozitivní. Jako poslední si ale musíme napsat, že slevy tu nebudou zřejmě až do Vánoc a je dobré jich využít už teď.

V tabulce jsou uvedeny průměrné koncové ceny s DPH platné ke konci týdne a jejich procentuelní změny oproti týdnu minulému.