České počítače ohrožují falešné antiviry
Pridal Gox_php dňa November 17 2009 13:15:21
České uživatele ohrožuje na internetu nová virová hrozba, které bezpečnostní specialisté dali název Kryptik. Tento škodlivý kód v sobě zahrnuje skupinu podvodných aplikací včetně falešných antivirových programů. Mezi tuzemskými hrozbami je navíc s šestnáctiprocentním podílem nejrozšířenějším virem vůbec. Dokládá to statistika antivirové společnosti Eset.
Podrobné novinky
V současnosti jsou falešné antiviry jedním z neoblíbenějších nástrojů počítačových zločinců. Ti dokážou velice zdařile napodobit bezpečnostní programy předních výrobců, čímž se jednoduše infiltrují do cizích počítačů.

Škodlivé programy, jako je nejrozšířenější tuzemská hrozba Kryptik, využívají metody takzvaného sociálního inženýrství. Ve chvíli kdy je počítač již infikován, uživatel je obtěžován vyskakujícími okny s falešnými informacemi o napadení PC.
Virus vyzývá uživatele ke koupi falešného antiviru

Zároveň je v okně jako řešení problému nabízen antivirový program, který dokáže virus odstranit. Ten je samozřejmě placený a jeho cena se pohybuje až okolo dvou tisíc korun.

Po koupi tohoto programu však získá uživatel bezcennou aplikaci, jež ve skutečnosti PC vůbec nechrání. Falešný antivirus totiž dokáže i na úplně novém počítači nalézt stovky virů, aby v uživateli vzbudil pocit, že potřebuje odbornou pomoc.

„Neznalý uživatel bohužel často podlehne obavě, a protože chce smyšlené hrozby z počítače odstranit, zakoupí falešný antivirus. Nachytat se je velmi snadné. Podvodníci používají pro falešné antiviry velmi podobné grafické prvky, názvy a označení jako komerční produkty,“ řekl bezpečnostní odborník Esetu Filip Navrátil.

Podle aktuálních statistik je Kryptik, který v napadeném počítači vyzývá ke koupi falešného antivirového programu, je v České republice s 16 procenty nejrozšířenější počítačovou hrozbou. Vysoký podíl zaznamenal tento škodlivý kód ale také v Rakousku (26 %), Německu (17 %), Švédsku (14 %) a Velké Británii (13 %).
Nejrozšířenějším virem na světě je Conficker

Z celosvětového hlediska je nejrozšířenější počítačovou hrozbou zákeřný virus Conficker. Ten přitom napadá počítače s operačním systémem Windows již od konce loňského roku. Ten ze všech zachycených počítačových hrozeb dosáhl takřka devítiprocentního podílu.

Červ Conficker instaluje do počítače další virus, který se jmenuje Waledac. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane PC ovladatelné na dálku a lze jej využít jako součást sítě na rozesílání spamu spolu s falešným programem na ochranu proti virům.